Zihin Haritaları

Öğrenciler, hafızalarını güçlendirmek, not almalarını hızlandırmak, zamandan kazanmak ve daha iyi sonuçlara ulaşmak için Zihin Haritalarını kullanırlar.

Zihin Haritalarını kullanmanın 7 yolu:

Not Alma

Zihin Haritaları, öğrencilerin aldıkları bütün bilgileri not etmek için çok etkin bir yoldur. Öğrenciler bir tek derste bile tonlarca bilgi, resim, grafik, formül öğrenirler ve bunları akılda tutmaları beklenir. Bunun nasıl bir şey olduğunu hissedebiliyor musunuz?
Zihin Haritaları öğrencilere, yalnızca önemli bilgileri anahtar sözcükleri kullanarak not etmeyi ve imgeleme yoluyla bilgi ile sonuçlar arasında ilişki kurmayı öğretir.
Sayfalarca konunun tek bir sayfada notunu tutmuş olurlar. Geri dönüp hatırlamak istediklerinde sadece harita üzerindeki bilgileri gözden geçirmeleri yeterlidir.

2) Proje Yapma

Öğrencilerden yıl boyunca farklı dersler için değişik konularda projeler yapmaları istenir ve onlar çoğu zaman nereden başlayacaklarını veya bilgileri nasıl düzenleyeceklerini bilemezler.
Oysa zihin haritası yaratarak projelerini kolaylıkla planlayabilirler, kolaylıkla çok sayıda fikir üretebilir, konular arasındaki bağlantıyı kolaylıkla görebilirler.
MindMap programı ile anahtar sözcükler Haritanızı yaratır, isterseniz ayrıntılı notlar ekleyebilirsiniz. Zihin Haritanızı yaptığınızda isterseniz onu word dokümanı, powerpoint olarak saklayabilirsiniz.

3) Sınavlara Çalışmak

Sizce sınavlardan nefret etmeyen öğrenci var mıdır? Ders çalışırken aldığınız bütün notları sınavda unutursunuz. Zihin Haritalarıyla çalıştığınızda sınavlardan korkmanıza gerek yoktur. Sadece her konu için aldığınız notlarınızı tekrarlayın ve hatırlamak istediğiniz anahtar sözcüklerden bir Zihin Haritası hazırlayın.
Zihin Haritanızı çalışarak girdiğiniz sınavlarda daha çok bilgiyi hatırlayacak ve konular arasındaki ilişkiyi daha kolay kurabilecek, bilgileri birbirine daha kolay bağlayabileceksiniz.

4) İlham Yaratmak

Siz hiç bir hikaye yazmanız, resim yapmanız veya bir konuyu projelendirmeniz gerektiğinde nasıl başlayacağınıza dair hiçbir fikrinizin olmadığını fark ettiniz mi?
Zihin Haritası ile zihninizde milyarlarca yaratıcı düşünce oluşur. Zihin Haritaları beyniniz gibi çalışır, yani aklınıza bir düşünce geldiğinde - bu bir resim olur, bir sözcük veya bir his olur – bu anında yüzlerce bağlantılı fikirler saçar.
Zihin Haritaları sadece bunu kağıt üzerinde göstermektir, Zihin Haritalarına başladığınızda binlerce fikrin uçuştuğunu göreceksiniz.

5) Problem Çözme

Eğer üstesinden gelmeniz gereken zor bir durum veya çözmeniz gereken bir problem varsa, Zihin Haritası yapmak her şeyi net bir şekilde görmenize yardım eder.
Öğrencilerin bilmesi gereken şey, problem çözme becerisi üniversitede de gelecekte çalışma hayatınızda da sahip olmanız gereken bir beceridir. Zihin Haritaları sizi geleceğe taşır.
Bir problem olduğunda, kalbiniz çarpmaya başlar, panik olur ve strese girersiniz. Çözüm bulmak için zihninizi zorlamak yerine Zihin Haritaları size problemi çözmek için pek çok olasılığı ve seçeneklerinizi görmenize yardım eder.
Bir çözüm için Zihin Haritası yapmaya başladığınızda, pek çok fikirler ve kaynaklar ilave edebilirsiniz, Zihin Haritalarının doğası gereği ilk düşüncelerinizden ortaya milyonlarca olasılık saçılabilir.
İşte o zaman en uygun olasılık ve çözümler için Haritanızı yeniden düzenlersiniz.
Öğrenciler bir problem için Zihin Haritası yaptıklarında birçok seçenekten ve çözümden en kolay ve en iyi olanı seçip ona odaklanabilirler.

6) Sunum Yapmak

İlkokulda, lisede veya üniversitede bir sunum yapmanız gerektiğinde, konuya hakim olduğunuzu göstermek ve dinleyenleri etkilemek ve kendinize güvenli bir şekilde konu hakkında konuşmak çok önemlidir. Ve sunum yapmak hangi yaşta olursa olsun streslidir.
Zihin haritaları ile sunum yapmak size nefes aldırır. Kağıttan veya notlardan sunum yapmak öğrenciler için sıkıcıdır. Oysa Zihin Haritaları ile sadece anahtar kelimeler ve resimlerle zihninize konuyu hatırlatırsınız ve dinleyenlerle göz temesı içinde daha rahat iletişim halinde olursunuz.

7) Grup Çalışmaları
Çocuklar için grup çalışmaları fikirlerini paylaşmanın bir yolu olarak çok eğlenceli olur ve Zihin Haritaları beyin fırtınalarında inanılmaz sonuçlar almanıza yardım eder.

Gülay Kışlak Anaokulları

 

Dragos Gülay Kışlak Anaokulu

img

Tel:+90 216 368 11 39

Gsm:+90 533 816 67 21

Adres:Orhantepe Mah. Orhan Gazi Cad. NO: 23 Dragos/Kartal/İSTANBUL

Mail:[email protected]

Suadiye Gülay Kışlak Anaokulu

img

Tel:+90 216 368 11 39

Gsm:+90 533 816 67 21

Adres:Bağdat Cad. Hatboyu Açelya Sok. No:1 Suadiye/Kadıköy/İSTANBUL

Mail:[email protected]

Levent Gülay Kışlak Anaokulu

img

Tel:+90 533 816 67 21

Adres:5.Gazeteciler Sitesi Açelya Sok. A20-3 N0:7 Levent/İSTANBUL

Mail:[email protected]